3 marca w naszym liceum odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Wojsko Polskie w działaniach poza granicami państwa”. Najważniejszymi gośćmi wydarzenia było czworo weteranów uczestniczących w wielu misjach wojskowych, m.in. w Iraku, Libanie i Afganistanie: mjr Julita Mirowska z Akademii Obrony Narodowej, ppor. Jacek Żebryk z Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, chor. rez. Mariusz Sybilski i chor. w stanie spoczynku Andrzej Korus z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Widok żołnierzy w pełnym umundurowaniu od samego początku zrobił wrażenie na wszystkich zebranych.
Dzień żołnierza
Spotkanie poprowadził Andrzej Korus, kierownik Zespołu Edukacji i Promocji Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, który wraz ze wspomnianymi żołnierzami odpowiadał na wszystkie, nawet najbardziej dociekliwe pytania. Młodzież miała okazję dowiedzieć się m.in.: jak wyglądał typowy dzień żołnierza w obcym kraju; czy też jaka jest różnica między weteranem a kombatantem. Na początku prowadzący przedstawił słuchaczom krótką historię udziału Polaków w misjach poza granicami państwa, co spotkało się z ogólnym zainteresowaniem oraz pewnym zdziwieniem, ponieważ mało kto zdawał sobie sprawę, że Polska po raz pierwszy wysłała swoich żołnierzy do Korei już w 1953 r. i od tamtej pory nasi żołnierze uczestniczyli już w prawie 30 takich misjach. Każdy z obecnych mógł również dowiedzieć się, jak rozpoznawać wojskowe odznaczenia i na co zwracać uwagę. Andrzej Korus cały czas pozostawał w bezpośrednim kontakcie z publicznością, zadawał również młodzieży liczne pytania, a poprawne odpowiedzi nagradzał symbolicznymi medalami z Centrum Weterana, cała sesja przebiegała więc w miłej, ożywionej atmosferze. Stworzona przez Centrum Weterana prezentacja multimedialna przybliżyła widzom realia życia człowieka, którego głównym zawodem jest bycie żołnierzem, uświadomiła słuchaczom, jak wiele poświęcenia i wyrzeczeń wymaga obranie takiej właśnie drogi życiowej – walka o pokój, chociaż jest celem niezwykle wzniosłym i potrzebnym, niesie za sobą wiele ofi ar, nic więc dziwnego, że tym, którym udało się wrócić do domu, na zawsze należy się nasze wsparcie i szacunek – uświadomienie tego było jednym z głównych celów przeprowadzenia sesji i niewątpliwe został on osiągnięty.
Rozmowa z Afganistanem
Gwoździem programu było połączenie internetowe, które za pomocą platformy Skype udało się nawiązać bezpośrednio z żołnierzami przebywającymi obecnie w Afganistanie– choć krótkie, wzbudziło w widowni ogromne emocje i jeszcze bardziej pomogło wczuć się w nastrój spotkania. Było także okazją do zadania tego jednego, fundamentalnego pytania: Co skłoniło Państwa do wyjazdu na misję? Pomysłodawcą całej sesji był prof. Mariusz Weber, natomiast w organizacji niezwykłym wsparciem wykazał się dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Pan Krzysztof Milczarek oraz uczniowie, którzy chętnie pomagali przy niezbędnych przygotowaniach. Taka żywa lekcja historii na pewno na długo pozostanie w sercach i umysłach młodzieży, skłoni do wielu przemyśleń, a także do zastanowienia się nad własną przyszłością – weterani, którzy z uśmiechem i cierpliwością odpowiadali na zadawane im pytania, poruszyli w widzach wszelkie możliwe emocje, od współczucia, przez szok, po ogromną dumę dla swoich rodaków – ludzi, którzy próbę ojczyzny przeszli śpiewająco i których odwaga powinna być dla wielu inspiracją oraz przykładem. Po licznych podziękowaniach oraz wręczeniu pamiątkowego podarunku goście opuścili szkołę, pozostawiając po sobie nie tylko broszury i medale, ale przede wszystkim przemyślenia, gorąco zachęcali również do odwiedzenia Centrum Weterana, by móc jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę, a brawa, którym nie było końca, świadczą o tym, że sesja była bardzo udana.
WERONIKA BILIŃSKA, uczennica klasy II o
Mariusz Weber
[…] Wojsko Polskie w I LO […]