Po chwili wielkanocnego odpoczynku wracamy do wymian uczniowskiej w ramach #erasmusplus!
Spotkanie zostało zaplanowane w dniach 3-8 kwietnia 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie.
W projekcie „Effective Schools for Modern Age” biorą udział następujące szkoły:
– Kaltinenai Aleksandras Stulginskis gimnazija – https://www.facebook.com/pages/Kaltin%C4%97nai-Aleksandras-Stulginskis-Gymnasium/116922265021952 – Litwa
– Istituto di Istruzione Superiore Statale „PantiniPudente” Liceo Artistico „Pantini-Pudente” – Vasto – Włochy
– Liceul Tehnologic Turburea- Rumunia
– Ozel Canik Ugur Fen Lisesi – Samsun Uğur Okulları İlkadım Kampüsü – Turcja
– I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego – Polska
W mobilności C3 poświęconej Literaturze i e-publikacjom uczestniczyło osobiście 5 uczniów i 2 nauczycieli z Litwy. Pozostali partnerzy z Włoch (5 uczniów i 2 nauczycieli) i Turcji (60 uczniów i 19 nauczycieli) uczestniczyli w zajęciach online, korzystając z Google Meet. Szkoła rumuńska nie wzięła udziału w tej mobilności.
Z polskiej szkoły 6 nauczycieli wzięło udział w organizacji mobilności, a 12 uczniów w zajęciach edukacyjnych. Inni pracownicy polskiej szkoły zapewnili pomoc organizacyjną podczas mobilności.
Głównym celem mobilności było wzajemne poznanie się, nawiązanie przyjaźni, poznanie kultury szkół partnerskich. Ponadto, tematem przewodnim mobilności było: Wykorzystanie narzędzi internetowych do tworzenia E-booków; Literatura. Podczas mobilności uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących projektowania e-booków, literatury, prezentacji na temat literatury oraz lekcji języka angielskiego. Uczestniczyli także w zajęciach typu „lodołamacze”, spotkaniach uczniów i wycieczkach z przewodnikiem. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić muzea i miejsca historyczne, a także zwiedzać Wołomin i Warszawę.
Poniżej skrót mobilności:
Niedziela, 3 kwietnia – Przyjazd partnerów
Dzień 1 – zapoznanie się z partnerami, zwiedzanie szkoły i spotkanie z dyrektorem. Później, w Auli szkoły odbyły się prezentacje szkół. Drużyna polska i litewska zaprezentowały się na miejscu, a turecka i włoska – on-line. i pracy w grupach nad tworzeniem bajek. Miejscowi uczniowie zorganizowali wycieczkę po szkole, aby zapoznać się z jej terenem.
Uczestnicy pamiętali o Ukraińcach zabitych podczas inwazji rosyjskiej i chwilą ciszy uczcili pamięć dzielnego narodu ukraińskiego.
Wieczorem partnerzy wzięli udział w wizycie w skansenie w pobliskiej wsi Kuligów, gdzie można było zapoznać się z lokalną historią i kulturą.
Dzień 2 – dzień poświęcony był zdobywaniu wiedzy na temat miasta Wołomin. Pierwszą część dnia partnerzy spędzili w Wołominie, gdzie zwiedzili miasto z przewodnikiem i spotkali się z burmistrzem miasta. Później partnerzy odwiedzili muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich, gdzie poznali ważne dzieła literatury polskiej. Odwiedzono również Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.
Dzień 3 – Trzeci dzień rozpoczął się od dyskusji uczniów polskich i litewskich. Później odbyły się zajęcia taneczne, podczas których ćwiczono tańce „Jeruzaleme” i „Chapelloise”.
Później partnerzy przedstawili swoje prezentacje na temat literatury i e-publikacji. Pozostałą część dnia spędzono w Warszawie w towarzystwie polskich uczniów, którzy oprowadzili zespół litewski. Zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki.
Dzień 4 – Zespół litewski i polski uczestniczył w lekcji języka angielskiego w XXVII LO Czackiego, a partnerzy wzięli udział w wycieczce po Warszawie i grze miejskiej na Starym Mieście. Partnerzy zwiedzili Zamek Królewski, Bazylikę Jana, Katedrę Św. Anny, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik.
Dzień 5 – Partnerzy odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego 1944. Zespół włoski zaprezentował swoją pracę na temat literatury.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy realizowali projekt.
Jesteśmy wdzięczni za współpracę Urzędowi Miasta Wołomin, Wołomin TV i Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich.
Kolejna mobilność to wyjazd naszych uczniów na Litwę.