W ramach konkursu można uzyskać dofinansowanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz współpracy polsko-węgierskiej. Wnioski o wsparcie mogą składać wszystkie podmioty prowadzące działalność niezarobkową.
Można uzyskać dotację w formie zaliczki w wysokości 85 % (wkład własny wymagany wynosi 15 %). Czas trwania projektu 01.03. – 15.11.2021. Nie jest wymagany partner zagraniczny, wnioski składa się przez Internet.
Termin składania wniosków upływa 31 stycznia 2021 roku.
Na co można uzyskać wsparcie ?
Przedsięwzięcia podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej.
Rodzaje przedsięwzięć priorytetowych w roku 2021:
1. Stworzenie e-podręczników do nauki języka węgierskiego dla Polaków oraz języka polskiego dla Węgrów na poziomie A2.
2. Wymiana młodzieżowa między szkołami polskimi, w których prowadzona jest nauka języka węgierskiego oraz szkołami węgierskimi, w których prowadzona jest nauka języka polskiego.
3. Upamiętnienie Powstania Węgierskiego 1956 roku oraz polsko-węgierskiej solidarności obywatelskiej i społecznej w 1956 roku w nowoczesnych formach artystycznych o trwałym oddziaływaniu w przestrzeni miejskiej Warszawy i Budapesztu. (np. murale, instalacje outdoorowe).
4. Gry edukacyjne z zakresu wiedzy o Polsce – po węgiersku, Węgrzech – po polsku, polsko-węgierskich relacji.
5. Upamiętnienie 100. rocznicy meczu piłkarskiego Polska-Węgry, pierwszego międzypaństwowego meczu polskiej reprezentacji.
6. Upamiętnienie dorobku muzycznego zespołu Omega.
7. Produkcja krótkich form (np. clipy; animacje interaktywne) do wykorzystania w Internecie wpisujących się w ustawowe cele Instytutu.
8. Wizyty studyjne dziennikarzy.
9. Organizacja kongresu samorządowego.
10. Organizacja wydarzeń mających na celu wzmocnienie gospodarczej współpracy i konkurencyjności obu państw poprzez m.in. budowanie i rozwijanie współpracy polskich i węgierskich firm oraz start-upów.
11. Wspieranie polsko-węgierskiej myśli innowacyjnej i nowatorskich przedsięwzięć z zakresu kultury, gospodarki i polityki mających na celu wzmacnianie konkurencyjności obu państw.
12. Projekty z zakresu nauk ścisłych.
13. Promocja wiedzy o współczesnej Polsce na Węgrzech oraz współczesnych Węgrzech w Polsce.
14. Rozpowszechnianie wiedzy o Jánosu Esterházym.
15. Rozpowszechnianie wiedzy o prof. Wacławie Felczaku.
Organizatorem konkursu jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Celem działalności Instytutu: pogłębianie polsko-węgierskiej przyjaźni i współpracy.
Wkład własny wnioskodawcy obejmuje:
– środki finansowe własne wnioskodawcy (środki na lokacie, oszczędności, przychody z działalności), środki pochodzące z innych źródeł (z wyłączeniem środków finansowych z innych niż Instytut źródeł publicznych), w tym z wpłat i opłat adresatów przedsięwzięcia;
– wkład osobowy, w tym wartość pracy społecznej członków i świadczeń wolontariuszy planowanych do zaangażowania w realizację przedsięwzięcia;
– wkład rzeczowy, np. sale, sprzęt konferencyjny, środki transportu, nieodpłatne udostępnienie lokalu (zasobem rzeczowym może być również zasób udostępniony lub usługa świadczona na rzecz oferenta przez inny podmiot nieodpłatnie (np. usługa transportowa, hotelowa, poligraficzna itp.) planowana do wykorzystania w realizacji przedsięwzięcia).
Koszty administracyjne i koszty promocji pokrywane z dofinansowania nie mogą stanowić więcej niż 25 % wszystkich kosztów przewidzianych w kalkulacji kosztów (kosztów całkowitych przedsięwzięcia).
Więcej informacji: https://kurier.plus/node/1996