Na to pytanie próbowali sobie odpowiedzieć uczniowie I LO im. W Nałkowskiego w Wołominie podczas sesji naukowej, odbywającej się 14 marca 2014 roku. Antropogeneza człowieka została tu omówiona zarówno przez tegorocznych maturzystów, jak i przez pracowników naukowych Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.
Na jeden dzień aula szkoły zamieniła się z miejsce, które przeniosło uczestników sesji w czasie o kilkadziesiąt tysięcy lat – scenę opanowali ludzie pierwotni otoczeni dźwiękami puszczy i łupania kamienia. Zaproszeni goście zajęli miejsca i rozpoczęły się wystąpienia prelegentów.
Ewolucję człowieka przedstawiono używając różnorodnych środków przekazu. Łukasz Rymarczuk zaprezentował zgromadzonym film, ukazujący rozwój człowieka od formy Rampitka, aż po Homo Sapiens. Prelegenci zajmowali się także kulturowym rozwojem człowieka. Ilona Kalista i Marcin Białek opowiedzieli o czasach rozwoju człowieka, z których nie zachowały się żadne materialne pamiątki. Jakub Kleszczewski i Maciej Kosiński zaprezentowali najdłuższy okres ludzkich dziejów, zaś Magdalena Kuźnicka wraz z Agnieszką Sałańską ukazały znaczenie pierwszych osad w rozwoju ludzkości. Cywilizacyjne zdobycze człowieka zaprezentowali Jakub Jakubiaz i Piotr Tenderenda. Stała obecność dwóch pierwotnych ludzi na scenie z pewnością uatrakcyjniła całe wydarzenie, dodając mu cech artystycznej instalacji.
Ważnym wystąpieniem był wykład doktoranta Polskiej Akademii Nauk – Dawida Mazurka, który przybliżył słuchaczom pojęcia hominizacji i sapientyzacji.
Opiekę merytoryczną nad sesją sprawował dyr. Krzysztof Milczarek, który jako biolog jest inspiratorem tejże sesji naukowej. Wydarzenie to stało się zapewne okazją do pogłębienia wiedzy o pochodzeniu i rozwoju człowieka. Dla całej szkolnej społeczności okazało się to interesujące i wartościowe wydarzenie.