Realizowany ze środków Unii Europejskiej program Comenius stał się częścią aktywności I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Nałkowskiego w Wołominie. Na początku czerwca w ramach realizacji tego programu odbyło się spotkanie partnerskich szkół z Cypru, Hiszpanii, Portugalii, Węgier i Włoch. Polska drużyna składająca się z nauczycieli I LO była jego gospodarzem.
Goście przybyli do Polski 1 czerwca. Program spotkania był niezwykle napięty, ponieważ gospodarzom zależało na tym, aby pokazać nauczycielom z różnych zakątków Europy różnorodność polskiej kultury. Należało również realizować zadania związane z założeniami projektu. Niedziela upłynęła zatem na zwiedzaniu Warszawy, gdzie delegacje miały okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie Stare Miasto i Zamek Królewski. Goście kosztowali również specjałów polskiej kuchni – do gusty szczególnie przypadł im żurek oraz polskie desery.
Poniedziałek był dniem wytężonej pracy. Delegacje europejskich krajów rozpoczęły wizytę w Wołominie od spotkania z burmistrzem – panem Ryszardem Madziarem, który przybliżył historię naszego miasta, zwracając uwagę na tradycje przemysłowe i rzemieślnicze naszego miasta. Następnie europejscy goście udali się do I LO, gdzie zostali powitani przez dyrekcję. Zwiedzili szkołę, obejrzeli prezentację dotyczącą oferty programowej I LO, a następnie wysłuchali krótkiego koncertu przygotowanego przez tegoroczne absolwentki – Michalinę Więch oraz Weronikę Ciok. Obecność nauczycieli z różnych zakątków świata stała się okazją do wymiany doświadczeń w przekazywaniu wiedzy, a także poznania specyfiki kształcenia w każdym z krajów. Uwieńczeniem poniedziałkowej pracy stała się strona internetowa projektu, prezentująca nie tylko partnerskie szkoły, ale też wyniki dwuletniej pracy uczniów w ramach projektu. Ważnym punktem wizyty stała się wycieczka, mająca na celu pokazanie gościom najciekawszych miejsc naszego powiatu. Gościom pokazano zatem kościół pw. Świętej Trójcy w Kobyłce, miejsce upamiętniające bitwę 1920 roku w Ossowie, dom, w którym przebywała niegdyś św. Faustyna w Ostrówku, a także pałac w Chrzęsnem.
Wtorkowy poranek był czasem pracy, zaś dalsza część dnia upłynęła gościom na poznawaniu najbardziej charakterystycznych miejsc w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, czy Wilanów.
Udział w projekcie Comenius daje uczniom i nauczycielom szereg korzyści. Najważniejszymi z nich są: podnoszenie wśród młodych ludzi i kadry pedagogicznej poziomu wiedzy i zrozumienia kwestii dotyczących różnorodności europejskiej kultury, języków i uświadamiania wartości tego zróżnicowania, pomaganie młodym ludziom w zdobyciu podstawowych umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu i kompetencji niezbędnych dla ich osobistego rozwoju oraz potrzebnych dla przyszłego zatrudnienia i aktywnego uczestnictwa w obywatelstwie europejskim, podnoszenie jakości kształcenia i wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji szkolnej poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy i wymian między szkołami. Zdecydowanie wszystkie te korzyści miały swoje realne przełożenie podczas czerwcowej wizyty w I LO. Dodatkowo warto zauważyć, że wszyscy przybyli goście byli zachwyceni gościnnością otwartością Polaków, a sama Polska stała się dla nich krajem, którym wiązać się będą ciepłe wspomnienia.
Beata Radzio